چرا تمامی کسب و کار های
کوچک, متوسط, بزرگ
به سایت نیاز دارند؟

“طراحی وب به مهارت زیادی نیاز دارد. فرد باید مهارت‌های مختلفی را برای طراحی وب‌ به کار ببندد، از طراحی بصری (وب‌سایت چگونه به نظر می‌رسد) تا طراحی اساسی (وب‌سایت چگونه کار می‌کند). اولین تأثیرگذاری بر مخاطب همیشه مهم‌ترین حرکت شماست. این تأثیر همان تصویر ذهنی است که برای همیشه در ذهن مخاطبین شما باقی می‌ماند. وقتی کاربر وارد سایت شما می‌شود، فکر می‌کنید که واکنش غریزی و لحظه‌ای آنها چه خواهد بود؟

زمانی که کاربر برای اولین بار وارد سایت شما می‌شود، زمان کمی دارید که بتوانید تأثیرگذاری ذهنی اولیه‌ای را که به دنبال آن هستید روی کاربر داشته باشید (که معمولاً کمتر از ۸ ثانیه است). لذا مناسب‌سازی ظاهری سایتتان موضوعی است که واقعاً از اهمیت زیادی برخوردار است. وقتی کاربر سایت شما را می‌بیند، اولین چیزی که به آن توجه می‌کند، ظاهر (طراحی) و حسی است که از سایت شما می‌گیرد (رابط کاربری). آیا واقعاً پیامی که قصد دارید آن را منتقل کنید، کاملاً واضح و مشخص است؟ آیا مخاطبان سایت می‌توانند سریع متوجه شوند که باید کجا کلیک کنند؟ آیا فراخوان‌ها یا همان CTAها واقعاً واضح و گویا هستند؟ طراحی سایت حرفه ای نه تنها ظاهر فوق‌العاده ای دارد، بلکه عملکرد فوق‌العاده ای نیز دارد که این عملکرد در وبسایت با ارائه‌ی محتوای درگیر کننده و جذاب، لینک‌های سودمند و مفید و هدایت هنرمندانه و نامحسوس فراهم می‌شود. از این رو سایت باید به‌گونه‌ای باشد که بازدیدکنندگان دقیقاً متوجه شوند که به دنبال چه چیزی هستند یا باید باشند.”

اگر مایل به پر کردن فرم زیر نیستید

میتوانید با ما در تماس باشید

هر گونه دیگر که مایل هستید

مانند ثبت تیکت، گذاشتن نظر، طرح سوال و یا چت آنلاین ...
تماس با ما

دو نمونه از وب سایت طراحی شده برای مشتریان ما

سوال و جوابهایی برای رفع ابهام احتمالی بعضی دوستان در همین رابطه

تفاوت وب با سایت در چیست؟

وب، به فضای آنلاین متشکل از میلیون ها ، بلکه میلیاردها سایت اینترنتی گفته می شود. در واقع به مجموعه سایت های اینترنتی مختلف ، که در سراسر دنیا و به زبان های گوناگون و به منظور ساماندهی موضوعات و خدمات مختلف ساماندهی شده اند ، وب گفته می شود. وب بستری از به هم پیوستن شبکه های کامپیوتری مختلف به منظور به اشتراک گذاری محتوا می باشد ، اما سایت ، یکی از واحدهای کوچک تشکیل دهنده این رسانه جهانی است. در حقیقت ، به بستر یا رسانه ای که وب سایت های اینترنتی بر روی آن قرار گرفته اند وب گفته می شود. در مقام مثل : سایت های اینترنتی ، مانند شبکه های تلویزیونی مختلف می باشند ، در حالی که وب ، همانند صدا و سیما یا ماهواره هاست که تعداد زیادی شبکه را همزمان پخش و منتشر می نماید.

چرا من به یک وب سایت اینترنتی نیاز دارم؟

وب سایت اینترنتی، در واقع جنبه مجازی شما محسوب می شود. این بدین معناست که اگر شما می خواهید در دنیای مجازی، وجود و حضور داشته باشید، صرفا یک راهکار خواهید داشت و آن نیز بهره مندی از یک وب سایت اینترنتی است. چرا که آمارهای مختلف، نشان می دهد، هر روزه سهم حضور انسان ها در دنیای مجازی فزونی یافته و از سهم دنیای فیزیکی کاسته می شود. بنابراین، حضور سریعتر شما در دنیای مجازی به معنای سابقه و تجربه شما بوده و آشنایی بیشتر شما با قواعد زندگی در دنیای مجازی را موجب می گردد. جدای از این موضوع، وب سایت های اینترنتی از جنبه های مختلف، کاربردی و لازم هستند. هم از جنبه تبلیغ و برندسازی، هم از جهت درآمدزایی و افزایش درآمد، هم از جنبه معرفی و اطلاع رسانی جزء ملزومات زندگی امروزی محسوب می شوند.

تفاوت دامنه با وب سایت چیست؟

هر وب سایت اینترنتی بر روی یک دامنه راه اندازی می شود، اما وب سایت، هم معنی دامنه نیست! در واقع دامنه نام یک وب سایت اینترنتی است و به این نام نیز شناخته می شود، به عنوان مثال، من به عنوان نویسنده این متن دارای یک نام منحصر به فرد هستم (امین) که من را از سایر افراد جامعه متمایز می کند، اما همه وجود من خلاصه در این نام نمی شود و جنبه های زیاد دیگری از وجود من، مانند شخصیت، خلقیات، چهره ظاهری و ... هستند که کلیت وجود من را شکل می دهند، ولی به وسیله نام من توصیف نمی شوند. به هر حال نام یک وب سایت اینترنتی نیز که دامنه یا دامین نامیده می شود، صرفا یکی از جنبه های یک وب سایت اینترنتی است.  اما یک سایت، از جنبه های زیاد دیگری همانند تمپلت گرافیکی، کدهای برنامه نویسی، پایگاه داده، فایل های عکس و فیلم و ... تشکیل شده است.

وب سایت اینترنتی از نظر نسل، به چه دسته هایی تقسیم می شوند؟

سایت های اینترنتی تا کنون در 3 نسل، طبقه بندی شده اند. اولین نسل از وب سایت های اینترنتی، سایت های وب یا وب 1 هستند. این وب سایت ها معمولا یکطرفه هستند و صرفا اطلاعات سایت توسط تعداد محدودی مدیر، تامین شده و توسط بازدید کنندگان مشاهده می شوند. پس از این نسل از وب سایت های اینترنتی، وب 2، بروز و ظهور کرد. وب 2 یا وب مشارکتی، در واقع نسلی از وب محسوب می شود که اطلاع رسانی را از یک روند یکطرفه به یک حرکت مشارکتی تبدیل نمود. این بدان معناست که محتوای سایت توسط کلیه کاربران و بازدیدکنندگان تامین شده و خود کاربران سایت نیز سهم موثری در تولید و ساماندهی محتوای سایت خواهد داشت. وب 2 از نظر فنی نیز با آژاکس یا رفرش لس شدن وب سایت ها شناخته می شود به شکلی که بدون نیاز به بارگذاری صفحات جدید، صرفا بخشهایی از صفحه که تغییر کرده اند بارگذاری خواهند شد. این به معنی افزایش بالای سرعت بارگذاری و لود صفحات یک وب سایت اینترنتی می باشد. وب 3 یا وب معنایی، به وب سایت های هوشمندی گفته می شود که محتوا و مخاطبین خود را شناخته و بر اساس هوش مصنوعی و مکانیزم های داده کاوی بکار رفته در نرم افزار، تصمیم گیری کرده و محتوای خود را متناسب با سلیقه و نیاز مخاطب نمایش می دهد. وب سایت های نسل 3، به دلیل پیچیدگی زیاد فنی، هم اکنون تعداد کمی از سایت های تحت وب را شامل می شود.

انواع وب سایت های اینترنتی کدام ها هستند؟

وب سایت های اینترنتی را می توان از جهات مختلف طبقه بندی کرد. از جنبه کارکرد کلی سایت می توان سایت ها را به دسته های : وب سایت های اطلاع رسانی، وب سایت های تجارت الکترونیک، وب سایت های فروشگاهی، وب سایت های کاربردی، وب سایت های تفریحی، وب سایت های شبکه اجتماعی، وب سایت های علمی و ... دسته بندی نمود ولی سایت ها را می توان از جنبه های فنی نیز طبقه بندی کرد، مانند سایت های داینامیک، سایت های استاتیک و ...، همچنین یک سایت اینترنتی را می توان از لحاظ نسل نیز دسته بندی کرد، مثلا سایت های وب یا وب 1، سایت های وب 2 و یا وب سایت های وب 3، البته سایت های اینترنتی، از جوانب دیگری نیز قابل تقسیم بندی هستند، اما کمتر به این دسته ها شناخته می شوند!

انواع روش های طراحی وب سایت، کدام ها هستند؟

سایت های اینترنتی از لحاظ روش طراحی، به دو دسته طراحی سایت استاتیک و طراحی سایت داینامیک تقسیم بندی می شوند. طراحی سایت استاتیک به معنای طراحی سایت به شکلی است که بعدها اطلاعات سایت، توسط خود مدیر قابل تغییر نباشد. در واقع، در اینگونه از وب سایت ها، هرگونه تغییر، وابسته به شرکت طراح می باشد، اما در سایت های داینامیک، تغییرات توسط مدیر سایت و بدون نیاز به داشتن دانش عمیق فنی انجام پذیر است. کلا طراحی سایت های استاتیک، منسوخ شده و هم اکنون تنها برای سایت هایی استفاده می شود که بعدها اطلاعات آن هیچ تغییری نخواهد کرد، به عنوان نمونه سایت مربوط به یک فیلم سینمایی، بعدها نیازی به تغییر اطلاعات نداشته و می توان به شیوه استاتیک طراحی کرد. اما در کل طراحی سایت استاتیک، هیچ برتری محسوسی بر طراحی سایت داینامیک ندارد. سابق بر این، می توان قیمت ارزان سایت های استاتیک را دلیل ارجحیت آن بر سایت های داینامیک دانست ولی با بروز و ظهور سیستم های مدیریت محتوا، این خصیصه یا برتری سایت های استاتیک نیز از میان رفت.

انواع وب سایت های استاتیک، کدامند؟

سایت های اینترنتی استاتیک به لحاظ فنی و طریقه اجرا به دو دسته تقسیم بندی می شوند، یکی طراحی سایت های HTML و دیگری طراحی وب سایت های فول فلش. در سایت های اچ تی ام ال، تمامی آبجکت ها بر بستر فایل های HTML انجام می شوند و در واقع، همانند فایل های مایکروسافت وورد، طراح سایت استاتیک، فایل های اچ تی ام ال سایت را، تک تک طراحی و بر روی سرور بارگذاری خواهد نمود. اما در شیوه طراحی سایت استاتیک به روش فول فلش، داستان متفاوت است، در این شیوه، یک گرافیست مسلط به فلش، سایت شما را با جلوه های بصری زیبا طراحی و پیاده سازی می کند به شکلی که تمامی آبجکت ها در قالب فایل فلش لود می شود.

مزایا و معایب وب سایت های فول فلش کدامند؟

سایت های فول فلش، علیرغم طراحی بسیار زیبا و کاربر پسندشان، از دو لحاظ ایراد دارند، یکی کندی و سنگینی سایت و دیر لود شدن آن به ویژه در اتصال های اینترنتی کند، مانند دیال آپ و دیگری عدم کسب رتبه بالا در موتورهای جستجوگر. دلیل آن نیز این است که موتورهای جستجو مانند گوگل نمی توانند محتویات فایل های فلش را خوانده و متوجه شوند. بنابراین سایت های طراحی شده به شیوه فول فلش، معمولا از جذب بازدیدکننده از کانال موتور جستجو و کسب رتبه بالا در سرچ انجین ها مانند گوگل محروم هستند. اما بزرگترین حسن شان زیبایی بصری و جذابیت آنها خواهد بود. اینگونه وب سایت ها برای سایت های پرزنت که صرفا قرار است در جلسات خاصی و در مقابل مدیران بارگذاری شود، سایت های مطلوبی هستند.

مزایا و معایب وب سایت های استاتیک چه چیزهایی هستند؟

سایت های استاتیک به شکل کلی، دارای 2 حسن هستند، یکی هزینه نسبتا کمتر آنها نسبت به سایت های داینامیک و دیگری نیز امکان تغییر تم کلیت صفحات سایت، در صفحات داخلی.  به عبارت دیگر، سایت های استاتیک به این دلیل که تک تک صفحات شان جداگانه طراحی می شوند، این قابلیت را به طراحان می دهد که دیزاین هر یک از صفحات داخلی را متناسب با خودش طراحی و پیاده سازی نمایند. از طرف دیگر نیز به این دلیل که برای طراحی سایت های استاتیک نیاز به برنامه نویس حرفه ای نیست و صرفا یک اچ تی ام ال کار نیز می تواند اینگونه سایت ها را پیاده سازی نماید، بنابراین هزینه طراحی آن نیز کمتر از سایت های داینامیک است. اما از این دو حسن که بگذریم، تمامی موارد دیگر عیب محسوب می شود. برخی از این معایب عبارتند از :

  • عدم امکان بروزرسانی مطالب توسط مدیر سایت و وابستگی صاحبان سایت، به شرکت طراح برای اعمال جزیی ترین تغییرات
  • به دلیل ثابت و بی تغییر و یا به عبارت بهتر، آپدیت نشدن مطالب سایت، معمولا سایت های استاتیک رتبه بالایی در موتورهای جستجو کسب نمی کنند.
  • سایت های استاتیک، به شکل طبیعی هزینه های اولیه کمتر و هزینه های نگهداری بیشتری دارند. در واقع سایت داینامیک بعدها توسط خود شما به روز شده و اگرچه ممکن است در مراحل ابتدایی، هزینه بیشتری نسبت به سایت های استاتیک می طلبد، اما بعدها نیاز به پرداخت های جداگانه بعدی به شرکت طراح نبوده و تمامی تغییرات توسط خود شما قابل انجام خواهد بود.
  • سایت های استاتیک، دیگر امروزه مطلوب کاربران نیستند و کاربران با سایت هایی که نمی توانند مطالب خود را به مدیرانش منعکس کنند و در آن سهیم باشند، ارتباط برقرار نمی کنند.
  • با توجه به رشد سریع وب و اینترنت و افزوده شدن قابلیت های جدید و افزایش سطح انتظار کاربران، معمولا سایت های استاتیک پس از گذشت یکی دو سال از زمان طراحی نیاز به باز طراحی خواهند داشت. در حالی که سایت های داینامیک معمولا بعدها توسط خود مدیر، با نیاز روز بازار متناسب خواهد شد و اگر صحیح برنامه نویسی شده باشد، مدیر سایت می تواند مطمئن باشد که همیشه سایتی به روز دارد که هم از نظر محتوا و هم از لحاظ قابلیت، می تواند نیازهای کاربرانش را تامین کند.
انواع سایت های داینامیک، کدامند؟

وب سایت های داینامیک از دو نوع کلی هستند، یکی وب سایت های فلش داینامیک و دیگر وب سایت های مبتنی بر برنامه نویسی. در سایت های فلش داینامیک، بستر نمایش اطلاعات سایت، ادوب فلش می باشد و معمولا این وب سایت ها، سنگین بوده و دیر بارگذاری می شوند و همچنین در موتورهای جستجوگر رتبه مناسبی کسب نمی کنند، ولی در عوض زیبا و جذاب هستند. اما وب سایت های مبتنی بر برنامه نویسی، زودتر بارگذاری شده و شانس کسب رتبه بالا در موتورهای جستجوگر را دارا هستند. اما به لحاظ کلی سایت های فلش داینامیک بیشتر برای سایت هایی که جنبه کاتالوگ معرفی محصول داشته و یا سایت های شخصی، سایت های هنری و امثال آن مناسب ترند و سایت های داینامیک برای پرتال های سازمانی، سایت های خبری، سایت معرفی شرکت ها و از این قبیل سایت ها مناسب ترند.

انواع وب سایت ها، به لحاظ درآمد زایی، چه چیزهایی هستند؟

سایت ها به لحاظ درآمد زایی نیز به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند، یکی سایت هایی با درآمد زایی مستقیم و وب سایت های با درآمد زایی غیر مستقیم از وب. در وب سایت هایی که درآمد خود را به شکل مستقیم از وب در می آورند، معمولا خدمات و محصولاتی به شکل آنلاین فروخته می شود و یا در ازای ارائه اطلاعاتی، وجهی اخذ می شود. سایت هایی مانند فروشگاه های الکترونیک، پرتال های بی تو بی و ... از اینگونه وب سایت ها می باشند و صاحب سایت مستقیما از وب سایت خود کسب درآمد می کند. اما وب سایت های با درآمد غیر مستقیم، معمولا وب سایت های معرفی شرکت ها و محصولات هستند که اگرچه ممکن است کسی مستقیما از روی خود سایت خرید انجام ندهد و یا خود سایت به تنهایی درآمدزا نباشد ولی به واسطه مشاهده سایت توسط افراد مختلف و یا کسب اعتبار از طریق وب سایت و امثال آن، محصولات و خدمات شرکت فروخته شده و یا اینکه نمایندگی های فروش برای محصول یافت شود. در این صورت وب سایت به شکل غیر مستقیم در افزایش درآمد صاحبانشان نقش ایفا می کند و اینگونه وب سایت های اینترنتی درآمد زایی غیر مستقیم را تضمین می کنند.

وب سایت های اینترنتی به لحاظ اطلاع رسانی به چه دسته هایی تقسیم بندی می شوند؟

وب سایت های اطلاع رسانی به دو دسته درون سازمانی یا تحت اینترانت و پرتال های اطلاع رسانی سازمانی یا برون سازمانی یا اینترنتی تقسیم بندی می شوند. وب سایت درون سازمانی، صرفا در شبکه داخلی سازمان دیده می شود و یا اگر در خارج از سازمان نیز به آن دسترسی وجود دارد، بعد از وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور اطلاعات را منتشر می کند. این پرتال ها میزبان اطلاعاتی از قبیل فیش حقوقی کارمندان، نظرسنجی های درون سازمانی، بخشنامه های داخلی، اخبار و اطلاعیه های روابط عمومی، پوشش تراکنش های بین همکاران و ... برای کارمندان و کارکنان سازمان می باشند. اما وب سایت های اطلاع رسانی یا پرتال های سازمانی، بیشتر نسبت به انتشار اطلاعات عمومی سازمان و اخبار و اطلاعیه های سازمان برای ارباب رجوع فعالیت می نمایند. اغلب من و شما عادت به مشاهده و کار با پرتال های برون سازمانی داریم و پرتال های اینترانت سازمان ها بیشتر از درون خود سازمان و تحت شبکه داخلی ایشان در دسترس می باشد.

وب سایت های اینترنتی به لحاظ تجاری به چه دسته هایی تقسیم بندی می شوند؟

وب سایت های اینترنتی از لحاظ تجاری نیز به سه دسته کلی تقسیم می شوند،  B2C، B2B، C2C. سایت های بی تو سی، سایت هایی هستند که شرکت ها و تجار به مردم (Business-to-consumer) ارائه خدمات یا محصولات می نمایند. در این نوع از سایت ها، شرکت ها محصولات یا خدمات خود را برای عرضه مستقیم به مصرف کننده، در معرض فروش قرار می دهند. دسته دیگر از سایت ها B2B ها هستند که شرکت ها و تجار، محصولات شان را بین یکدیگر مراوده می نمایند (Business-to- Business)، در اینگونه از سایت های اینترنتی، یک شرکت، کارخانه یا تاجر اعلام می نماید، من این محصولات و خدمات را ارائه می نمایم و به این محصولات و خدمات نیاز دارم. یک شرکت یا کارخانه دیگر نیز همین را بیان می نماید و سیستم، محصولات یکی از ایشان را که نیاز دیگری است، به هر دو نفر اطلاع ی دهد. در نظر بگیرید که یک کارخانه تولید نوشابه به مقدار زیادی شکر نیازمند است، این نیاز خود را بیان نموده و سیستم بی تو بی به تمامی عرضه کنندگان شکر، این موضوع را اطلاع رسانی خواهد کرد. دسته دیگر از سایت ها نیز سایت های سی تو سی هستند (consumer-to- consumer) که افراد اشیاء و اقلامی را که متعلق به خودشان است، به شکل نو (تولید دستی خودشان، مانند صنایع دستی) و یا دست دوم (مانند گوشی موبایل دست دوم)، برای فروش، عرضه می کنند. در این شرایط، سایر افراد قیمت های پیشنهادی خود را بیان کرده و بر سر خرید توافق می کنند.

چند نمونه وب سایت اینترنتی کاربردی را به من معرفی می کنید؟

سایت های کاربردی بینهایت زیادی در وب وجود دارند، اما صرفا چند نمونه از آن را بیان می کنم، سایت های اطلاع رسانی سازمان ها و شرکت ها که به جای مراجعه حضوری می توان از آن ها دریافت اطلاعات نمود. سایت های برگزاری مناقصه و مزایده، که لیست مناقصات و مزایدات را منتشر کرده و شرکت ها از طریق عضویت در آنها می توانند در مناقصات و مزایدات زیادی شرکت نمایند. سایت های ثبت نام اینترنتی دانشجویان، که کار ثبت نام و دریافت مدارک ایشان را بسیار راحت نموده است. سایت های کاریابی برای برقراری ارتباط بین کارجو و کارآفرین و سایت های بانکی که کلیه خدمات بانک را به شکل آنلاین و غیر حضوری ارائه می نمایند.

سیستم مدیریت محتوا به چه اسامی دیگری معروف است؟

به سیستم های مدیریت محتوا یا نرم افزار مدیریت محتوا، سی ام اس که فارسی CMS می باشد نیز گفته می شود، همچنین برخی از افراد از این نرم افزارها به نرم افزار سایت ساز نیز یاد می کنند، این واژه در زبان انگلیسی به Content Management System معروف است و به رسم مرسوم چشم آبی ها مخففی نیز برای آن درست شده که به آن، CMS گفته می شود. البته به لحاظ فنی سیستم مدیریت محتوا با پرتال تفاوت های زیادی دارد، ولی در ایران به اشتباه گهگاه این دو را معادل یکدیگر قرار داده و به آن، پرتال یا پورتال نیز گفته می شود.

آیا نرم افزارهای مدیریت محتوا، محدود به راه اندازی وب سایت های اینترنتی می باشد؟

نه، هرگونه نرم افزاری که میزبان اطلاعاتی است که بعدها می توان از آن پرس و جو انجام داد و اطلاعات را واکشی نمود، به شکلی سیستم مدیریت محتوا محسوب می شود، اما سیستم مدیریت محتوا امروزه از یک عبارت مفهومی به یک واژه شناخته شده تبدیل شده و تکرار استفاده از آن برای سیستم های مورد استفاده برای راه اندازی وب سایت های اینترنتی، موجب شده که به محض به کار بردن این واژه، سیستم های مرتبط با وب سایت های اینترنتی در ذهن تداعی شود.

تفاوت های پرتال با سی ام اس در چیست؟

پرتال یا پورتال، در واقع همانگونه که از نامش پیداست، درگاه ورودی یک سازمان یا تجارت محسوب می شود. البته خود عبارت پورتال نیز به معانی زیادی به کار می رود، مثلا وب سایت هایی که مانند یاهو میزبان اطلاعات بسیار زیادی در درون خود می باشند و در زمین های مختلف اقدام به انتشار محتوا نموده اند. اما در ایران معمولا به سایت های سازمانی که یک نوع یکپارچگی بین سیستم های مختلف سازمان را فراهم آورده است، پرتال می گویند. در پورتال های سازمانی، معمولا دیتابیس نرم افزارهای درون سازمانی با پرتال داخلی یا سایت اطلاع رسانی سازمان مرتبط شده و تمامی پرس و جوهایی که مدیران قصد در اختیار قرار دادن آن را دارند، پس از کسب مجوز (مثلا با لاگین)،  در اختیار افراد قرار می گیرد. به عنوان نمونه چنانچه فردی در سایت، یک فرم را پر نماید، بلافاصله اطلاعات آن در دیتابیس مورد نظر در سازمان ثبت شده و نرم افزار مربوطه عملیات درون سازمانی را آغاز می کند. اما سیستم مدیریت محتوا فاقد اینگونه از قابلیت هاست و صرفا برای راه اندازی سایت های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد. البته نرم افزار داده ورزان، ابتدا یک سیستم مدیریت محتوا بود، اما با افزوده شدن قابلیت هایی از قبیل ارتباط با پایگاه داده سازمانی، ارتباط با وب سرویس های مختلف، فرم ساز و گزارش ساز پیشرفته با قابلیت ارائه نمودار و درج در پایگاه های داده سازمانی، کوئری ساز، فیلد ساز، قابلیت ساز و ...، به نرم افزار پرتال مبدل گردید.

تفاوت سایت ساز، با سیستم مدیریت محتوا در چیست؟

سایت ساز، همان عبارت غیر تخصصی و عامیانه سیستم مدیریت محتواست. در واقع بین این دو تفاوت خاصی وجود ندارد و معمولا افراد فنی، این نرم افزار را، به نام سیستم مدیریت محتوا، که برگرفته از Content management system (معادل انگلیسی این واژه) می باشد می شناسند و سایر افراد، این نرم افزار را به نام سایت ساز صدا می کنند. البته برخی از شرکت ها مدعی این هستند که سایت ساز، یک ویزارد راه اندازی اتوماتیک سایت نیز در اختیار کاربر قرار می دهد ولی سیستم مدیریت محتوا اینگونه نیست. اما این تعریف، در ذات این دو تفاوتی ایجاد نمی کند و بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا نیز دارای این ویزارد هستند.

یک پورتال سازمانی، باید حائز چه مشخصاتی باشد؟

پورتال سازمانی، حداقل باید این امکانات را ارائه نماید. ارتباط با پایگاه های داده سازمانی، روندهای گردش اطلاعات یا گردش کار سازمانی که به ورک فلو معروف است، فرم های دریافت اطلاعات، انواع و اقسام گزارش گیری از فرم های تکمیل شده، تضمین امنیت حداکثری و ارئه انواع فایل های خروجی از اطلاعات وارد شده توسط کاربران. البته یک پورتال می بایست دارای قابلیت های زیاد دیگری از قبیل پوشش پرسنل و چارت سازمانی، قوانین و بخشنامه ها، اخبار و ... نیز باشد، اما این قابلیت ها بین سیستم مدیریت محتوا و پورتال مشترک بوده و قابلیت های متمایز کننده این دو نرم افزار محسوب نمی شود.

سایت پلان چیست؟

چیزی تحت عنوان سایت پلان وجود ندارد! اما پلان سایت به مجموعه ای از قابلیت ها به شکل یک پکیج واحد گفته می شود که طی آن، مشتری می تواند سایت مورد نظر خود را انتخاب نماید. به عنوان مثال، پلان اداری به مجموعه قابلیت هایی گفته می شود که برای یک پرتال سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت وب دو، و وب مشارکتی چیست؟

یکی از خصوصیات وب 2 این بود که وب مشارکتی شد و کاربران سایت ها در تولید محتوای آن و ارائه سرویس و غیره مشارکت می کردند. در واقع وب2 یک مفهوم و انقلاب کلی در روند وب بود که یکی از این تغییرات، مشارکتی شدن وب بود.

تعرفه ثبت دامنه

تعرفه ثبت دامنه های ir در حدود 20 هزار تومان سالیانه و تعرفه ثبت دامنه های دیگر نظیر com بر اساس دلار روز می باشد. البته دامنه هایی با مبالغ بالاتر به عنوان مثال دامنه های tv وجود دارند که هزینه ثبت آنها بالاتری از دامنه های معمولی دارند.

تعرفه هاستینگ

تعرفه هاست شما بسته به میزان فضایی که احتیاج دارید می باشد.

پلان اولیه هاستینگ وب سایت از 100 مگا بایت فضا شروع می شود که هزینه آن در حدود 120 هزار تومان سالیانه می باشد. نکته ای که لازم است به آن توجه نمایید آن است هاستینگ قابل ارتقاء می باشد و می توانید با توجه به نیاز وب سایت ارتقاء داده شود. به عنوان مثال برای ارتقاء هاست از 100 مگا بایت به 500 مگا بایت هزینه 80 هزار تومان می باشد. در نتیجه لازم نیست از ابتدای پروژه هزینه زیادی بابت هاست پرداخت نمایید و هاست با کمترین ظرفیت نیز برای راه اندازی وب سایت کافی است.

هزینه در نظر گرفتن گرافیست

در صورت که نظر کارفرما بر آن بوده که سایت بر پایه قالب های از پیش طراحی شده طراحی نگردد هزینه در نظر گرفتن طراح برای پیاده سازی قالب وب سایت در حدود 500 هزار تومان می باشد و روال اجرای کار به این صورت می باشد که جلسه ای برگزار می گردد و در آن جلسه کارفرما نیازهای گرافیکی خود را اعلام می نماید و طراح بر اساس احساس نیازهای اعلام شده کارفرما قالب را پیاده سازی می نماید و کارفرما می تواند پس از طراحی قالب آن را ویرایش نماید تا قالب مورد نظر مطابق با سلایق شان باشد.

امن سازی سایت

سایت پس از اتمام طراحی حتما می بایست امن سازی گردد و در صورت عدم انجام این مورد به سرعت دچار مشکلات امنیتی خواهد گردید. هزینه امن سازی سایت در حدود 50 هزار تومان می باشد. البته این هزینه برای سایت های فروشگاهی و پورتالی بالاتر می باشد.

آموزش پنل کاربری سایت

پس از اتمام پروژه سیستم مدیریت محتوای وب سایت می بایست به کارفرما آموزش داده شود. پس از آموزش پنل کاربری کارفرما قادر خواهد بود مطالب، منوها و تصاویر سایت را مدیریت نماید.

درج مطالب وب سایت

درج مطالب وب سایت کار فنی و پیچیده ای نیست و کارفرما می تواند با آموزشی که می بیند این کار را به راحتی انجام دهد. در صورتی که کارفرما این وظیفه را به نیکی سایت محول نمایید هزینه درج مطالب وب سایت در حدود 500 هزار تومان می باشد. البته هزینه درج مطالب وب سایت با توجه به میزان اطلاعات متغیر بوده و هزینه اعلام شده برای درج مطالب پیش فرض شرکتی می باشد

اضافه نمودن زبان جدید به سایت

هزینه اضافه نمودن زبان جدید به وب سایت در حدود 30 درصد از عدد کل می باشد. به عنوان مثال در صورتی که عدد کل طراحی سایت در حدود 500 هزار تومان باشد هزینه اضافه نمودن زبان جدید به سایت در حدود 200 هزار تومان می باشد. البته این درصد در پروژه های مختلف بسته به نوع پروژه متفاوت است و می بایست موردی مشخص گردد.

راه اندازی نسخه موبایلی وب سایت

سازگاری سایت با دستگاه های مختلف نظیر موبایل و تبلت با توجه به آنکه 50 درصد از کاربران وب از موبایل و تبلت برای مرور وب استفاده می نمایند به امری مهم برای سایت ها تبدیل شده است. هزینه پیاده سازی نسخه موبایلی در حدود 500 هزار تومان می باشد که البته این هزینه نیز برای سایت های فروشگاهی و پورتالی بالاتر می باشد.

خدمات سئو و بهینه سازی سایت

سایت به طور پیش فرض به صورت سئو طراحی می گردد و نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای سئو سایت نیست. نیکی سایت برای نمایش سایت در صفحه اول گوگل برای کلمات کلیدی مرتبط به سایت هزینه دریافت می نماید. هزینه نمایش سایت برای کلمات کلیدی مرتبط به سایت در حدود 1 میلیون تومان می باشد که این قیمت برای کلمات های پر رقیب بالاتر می باشد. برای مشخص شدن تعرفه دقیق نمایش وب سایت در صفحه اول گوگل خود با نیکی سایت تماس حاصل فرمایید.

قیمت های ذکر شده در بالا برای سایت های معمولی می باشد و در صورتی که سایت نیاز به امکانات خاصی نظیر درگاه پرداخت آنلاین و .... داشته باشد هزینه به صورت جداگانه محاسبه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.